Trądzik – niegroźne pryszcze nastolatków czy poważna choroba?

Trądzik – niegroźne pryszcze nastolatków czy poważna choroba?

Trądzik jest powszechnie występującą chorobą skóry. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych cierpi na nią aż od 17 do 45 milionów ludzi. Charakterystyczne objawy to zaskórniki, grudki, a w zaawansowanej postaci nacieki i torbiele ropne oraz bliznowce.

Zaskórniki, najpopularniejszy rodzaj trądziku młodzieńczego

Trądzik dotyka ok. 85% populacji osób w wieku 12-24 lat. W tym przedziale wiekowym, najbardziej rozpowszechnioną postacią trądziku są zaskórniki, pojawiające się w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Zaskórniki mogą mieć formę otwartą, w postaci czarnych kropek, chętnie „wyciskanych” przez nastolatki. Charakterystyczne czarne punkciki to keratyna, czyli białko z którego zbudowany jest zrogowaciały naskórek, widoczna w otwartym mieszku włosowym. Pod wpływem kontaktu z tlenem, zabarwia się ona na czarno.

Na twarzy i innych partiach skóry mogą się również tworzyć zaskórniki zamknięte. W tym przypadku, ujścia mieszków są niewidoczne, natomiast pod skórą powstają stany zapalne.

Zaawansowana faza trądziku

W nasilonej postaci, choroba może mieć ostrzejsze objawy i prowadzić np. do trądziku z głębokimi naciekami i torbielami ropnymi oraz z bardzo licznymi zaskórnikami. W tej fazie, istnieje poważne ryzyko powstawania blizn na skórze dotkniętej zmianami, czyli najczęściej na twarzy. Równie niebezpieczną odmianą jest trądzik bliznowcowy, sprzyjający tworzeniu się bliznowców w obrębie zmian chorobowych lub trądzik ropowiczy, w którym, oprócz wymienionych problemów, występują również torbiele ropne.

Trądzik dorosłych

Powszechne występowanie trądziku u osób młodych, nie oznacza jednak, że jest to choroba tylko i wyłącznie nastolatków. Przeciwnie, wiele osób cierpi na trądzik w wieku dojrzałym. Trądzik u osób dorosłych może być kontynuacją schorzenia, które wystąpiło w wieku młodzieńczym lub pojawić się nagle, jako samoistna jednostka chorobowa.

Przyczyny występowania trądziku

Powstawaniu trądziku sprzyja genetyczna skłonność do nadmiernego wytwarzania łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych. Zaczopowane mieszki nie mogą odprowadzać łoju, co prowadzi do powstawania zaskórników. Pod wpływem bakterii, w zaczopowanych mieszkach tworzą się stany zapalne. Trądzik można skutecznie leczyć i trzeba podejmować takie kroki, ponieważ zaniedbany, może pozostawić po sobie przebarwienia, blizny i rozszerzone pory.

Leczenie przyczyn trądziku

Leczenie trądziku jest złożonym procesem, wymagającym kompleksowej terapii, oddziałującej zarówno na organizm od wewnątrz, jak i redukującej zmiany na skórze. Przy łagodnej formie trądziku zaleca się zmianę diety i unikanie „wypryskogennych” czynników, takich jak: alkohol, kawa, czy czekolada. Należy również wyeliminować z diety żywność przetworzoną, gdyż może ona zawierać duże ilości soli jodowanej, a jod bardzo często zaostrza objawy trądziku. Osobom walczącym ze zmianami na skórze zaleca się codzienne spożywanie preparatu wielowitaminowego, bogatego w składniki mineralne, a także sproszkowanej witaminy E i cynku.

Przy nasilonych zmianach zaleca się kurację antybiotykową, najczęściej opartą na lekach z grupy tetracyklin lub w przypadku cięższych postaci choroby – retinoidów, np. isotretinoiny. Jeżeli zmiany skórne są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, trzeba przeprowadzić kurację regulującą ich poziom.

Zwalczanie blizn po trądziku

Zaskórniki, grudki, a także zamiany zapalne można skutecznie złagodzić stosując peelingi złuszczające naskórek. W przypadku łagodniejszych zmian, bardzo dobre efekty daje peeling salicylowy. Jeżeli na skórze dotkniętej trądzikiem pojawiły się blizny, można je wygładzić, stosując peelingi chemiczne (np. peeling na bazie kwasu trójchlorooctowego TCA).

Niezwykle skuteczny i rekomendowany w przypadku zaawansowanych zmian i głębszych blizn jest laser frakcyjny. Pod wpływem działania wiązki światła, emitowanej przez laser, dochodzi do punktowych uszkodzeń głębszych warstw naskórka. W ten sposób tkanki zostają pobudzone do intensywnej produkcji kolagenu, którego celem jest odbudowanie naskórka. Tak odnowiona skóra jest znacznie gładsza i gęściejsza niż przed zabiegiem, a blizny zostają spłycone.

Alternatywą do zabiegów laserem frakcyjnym jest mezoterapia kwasem hialuronowym. Szczególnie dobre efekty daje seria zabiegów preparatami skinboosters, w efekcie czego drobne znakowe blizny ulegają wypłyceniu. Leczenie blizn jest tym skuteczniejsze, im szybciej rozpocznie się terapię.

Cennik

Jak mogę się zapisać na zabieg?

Zadzwoń tel. +48 792 305 990

Zostaw kontakt - oddzwonimy

Nasza rejestracja nie jest czynna całą dobę, a w godzinach szczytu telefony są często zajęte. Dla Twojej wygody wypełnij teraz formularz. Oddzwonimy do Ciebie w celu umówienia dogodnego terminu wizyty lub zabiegu.

Podobne wpisy

Newsletter

Bądź na bieżąco z ofertami specjalnymi i wpisami na blogu – zostaw kontakt

Subscription Form
Scroll to Top

Zostańmy w kontakcie

Newsletter

Bądź na bieżąco z promocjami i ofertami specjalnymi.

Subscription Form 2