
Naczyniaki rubinowe, nazywane także punktami naczyniowymi lub – bardziej dosadnie – naczyniakami starczymi, ozdabiają ciało prawie każdego po 30. roku życia. Jak się ich pozbyć i czy znana jest przyczyna ich pojawiania się, przeczytasz niżej.
Ważne fakty
- Naczyniaki rubinowe mogą przyjmować różne formy – od drobnych czerwonych punkcików po wyniosłe guzki. Właśnie te ostatnie, gdy zostaną zahaczone, mogą powodować krwawienie.
- Są to zwykle zmiany łagodne i wprawne oko dermatologa potwierdzi szybko tę diagnozę, jednak obecność nowej, czerwonej i szybko rosnącej zmiany powinna wzbudzić Twój niepokój – koniecznie pokaż ją specjaliście.
- Naczyniaki rubinowe lubią chodzić nie tyle parami, ile całymi stadami – na ciele niejednego pacjenta widziałam ich setki. Z roku na rok przybywa nowych zmian.
- Może być ich tak wiele, że trudno je zliczyć.
- Najpierw jest to zwykle kilka drobnych punkcików, które rosną lub częściej pozostają drobnymi kropeczkami.
- Przyczyna ich pojawiania się pozostaje nieznana – przypisujemy to uwarunkowaniom genetycznym oraz upływającemu czasowi.
- U kobiet naczyniaki rubinowe szczególnie lubią pojawiać się w okolicy biustu, dekoltu i brzucha.
Laser naczyniowy – sposób na usunięcie naczyniaków rubinowych
Naczyniaki rubinowe to zmiany łagodne i możesz z nimi żyć, jednak gdy ich nie lubisz – laser naczyniowy rozprawi się z nimi w kilka sekund. Zmiany po zabiegu ciemnieją i w ciągu kilku dni do 2 tygodni (w zależności od wielkości wyjściowej zmiany) odpadają.
Naczyniak rubinowy: obraz kliniczny naczyniaka na dekolcie oraz widziany w 20-krotnym powiększeniu.