Brodawki łojotokowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Edukacja z Derma Clinique Brodawki łojotokowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Brodawki łojotokowe – zmiany o różnych twarzach. Brązowe lub czarne, mniej lub bardziej wypukłe i szorstkie w dotyku. Brodawki łojotokowe, bo o nich mowa, lubią gościć na naszym ciele, choć są gośćmi absolutnie nieproszonymi. Początkowo mają postać drobnych plamek, które lubią rosnąć zarówno wszerz, jak i w górę. Czasami budzą grozę, jak u mojej ostatniej pacjentki.

Nic dziwnego, że taka czarna guzkowa zmiana na policzku zaniepokoiła pacjentkę. Jednak ocena dermoskopowa szybko ją uspokoiła, a obraz histopatologiczny potwierdził łagodny charakter zmiany.

Ulubione lokalizacje brodawek łojotokowych

Brodawki łojotokowe są mało wybredne. Można powiedzieć, że lokalizacja jest dla nich obojętna – wyrastają na twarzy, tułowiu, a nawet na kończynach, choć te dwa pierwsze miejsca upodobały sobie w szczególności. Jeżeli postanowiły zagnieździć się w okolicy pod biustem, mogą swędzieć, zwłaszcza po spoceniu.

Brodawki łojotokowe mimo złowrogiego wyglądu są zmianami łagodnymi, lecz każda z nich powinna trafić pod trzecie oko dermatologa – pod dermatoskop. Obraz widoczny w 20-krotnym powiększeniu pozwala określić charakter zmiany – łagodny lub złośliwy.

Czy musisz z nimi żyć?

Nowoczesna medycyna oferuje kilka sposobów na ich pozbycie się, jednak znowu laser ze swoją precyzją pozostaje rozwiązaniem numer 1. Ponieważ brodawka łojotokowa może imitować czerniaka, koniecznie pokaż ją dermatologowi, zanim zdecydujesz się na jej usunięcie.

Zarówno brodawki łojotokowe, jak i opisywane we wcześniejszych wpisach włókniaki miękkie nie nawracają po usunięciu, ale… mogą się pojawiać nowe w tych samych miejscach lub zwykle w niewielkiej odległości od poprzednich. Nie oznacza to, że ich przyczyną jest wirus czy bakteria. Zmian tych po prostu przybywa z wiekiem i jeżeli ich obecność masz zapisaną w genach, to bądź przygotowana na to, że kiedyś wrócą.

Co w takim razie zrobić, gdy zauważysz u siebie brodawkę łojotokową?

Pokaż ją dermatologowi, aby upewnił Cię, że zmiana jest spokojna i możesz z nią żyć.
Zadecyduj, czy akceptujesz jej obecność, czy nie. W tym drugim przypadku laserowe usunięcie daje znakomite efekty estetyczne, a także wyprzedza skutecznością starsze metody, takie jak elektrokoagulacja czy krioterapia.

Cennik

Jak mogę się zapisać na zabieg?

Zadzwoń tel. +48 792 305 990

Zostaw kontakt - oddzwonimy

Nasza rejestracja nie jest czynna całą dobę, a w godzinach szczytu telefony są często zajęte. Dla Twojej wygody wypełnij teraz formularz. Oddzwonimy do Ciebie w celu umówienia dogodnego terminu wizyty lub zabiegu.

Podobne wpisy

Newsletter

Bądź na bieżąco z ofertami specjalnymi i wpisami na blogu – zostaw kontakt

Subscription Form
Scroll to Top

Zostańmy w kontakcie

Newsletter

Bądź na bieżąco z promocjami i ofertami specjalnymi.

Subscription Form 2