Zespół pękających pięt – przeczytaj co zrobić, żeby nie dopadł Ciebie!

Zespół pękających pięt

Suchość to jeden z najczęściej występujących problemów skórnych i bywa, że dotyczy także stóp. Szczególnie często daje o sobie znać w lato. Oto czynniki odpowiadające za niedostateczne nawilżenie:

  • nieprawidłowo wykształcony płaszcz hydrolipidowy skóry
  • upośledzona zdolność wiązania wody na poziomie warstwy rogowej oraz duża jej utrata.

Dodatkowo brak gruczołów łojowych na stopach powoduje, że skóra traci swoją elastyczność i sprężystość, a warstwa rogowa ulega nadmiernemu pogrubieniu i złuszczaniu, stając się szorstka. Wydaje się, że na uwarunkowania genetyczne, które wpływają na powyższe czynniki mamy niewielki wpływ. A jednak…

Co jeszcze może powodować suchość stóp

  • Nieprawidłowa dieta- uboga w wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz mała ilość wypijanych płynów
  • Zaburzenia metaboliczne- cukrzyca oraz miażdżyca naczyń
  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej- niedoczynność tarczycy oraz okres menopauzy, kiedy spada produkcja hormonów
  • Wiek- wraz z upływem lat dochodzi do pogorszenia zdolności regeneracyjnych skóry
  • Zaniedbania higieniczne i nieodpowiednia pielęgnacja
  • Noszenie odkrytego obuwia latem, zbyt częste kąpiele
  • Nieprawidłowa biomechanika chodu

Jak zatem je pielęgnować

W przypadku suchości skóry odpowiednia pielęgnacja uwzględniająca stosowanie kremów bogatych w mocznik oraz różne lipidy może skutecznie eliminować problem. Na rynku obecnych jest wiele preparatów, nazwy handlowe kilku z nich to Pilarix, Cerkoderm 30 lub Xerial 30, Regenerum, maść Arkada na popękaną skórę, Peclavus podocare – sztyft na pękające pięty.

Jak to może się rozwinąć

Na podłożu suchej skóry może dojść do dalszych patologii, rozwoju nadmiernego rogowacenia oraz pęknięć skóry. Pogrubiała warstwa rogowa może powodować dyskomfort przy chodzeniu a obecność pęknięć i rozpadlin może być przyczyną silnego bólu. Otwarte rany to także wrota dla wniknięcia bakterii i grzybów i szybka droga do rozwoju grzybicy czy owrzodzeń. Pęknięcia powstają nie tylko na pięcie ale także na innych powierzchniach narażonych na silne przeciążenie.

Jak leczymy

Leczenie nasilonej hiperkeratozy oraz obecnych pęknięć, które mogą przekształcić się w bolesne i krwawe rozpadliny może być trudne w warunkach domowych. W trakcie wizyty w gabinecie podolog usunie za pomocą skalpela lub dłuta zrogowaciały naskórek otaczający pęknięcia do odpowiedniej grubości- zbyt głęboka ingerencja może skończyć się w sposób przeciwny do zamierzonego i spowodować pobudzenie naskórka do nadmiernych podziałów i w konsekwencji przyspiesza powstawanie kolejnych zrogowaceń.

Po opracowaniu krawędzi pęknięcia za pomocą odpowiednich frezów szczeliny zabezpieczane są tłustymi maściami zawierającymi np. propolis lub alantoinę. Bardzo ważnym elementem zabiegu jest dobór odciążenia na czas gojenia pęknięć w czym niezastąpiona jest pomoc podologa. Uzupełnieniem postępowania w gabinecie powinna być odpowiednia pielęgnacja w domu zgodna z zaleceniami specjalisty.

Zdarza się, że popękany naskórek na piętach jest pierwszą manifestacją chorób tarczycy, w tym choroby Hashimoto.

Cennik

Jak mogę się zapisać na zabieg?

Zadzwoń tel. +48 792 305 990

Zostaw kontakt - oddzwonimy

Nasza rejestracja nie jest czynna całą dobę, a w godzinach szczytu telefony są często zajęte. Dla Twojej wygody wypełnij teraz formularz. Oddzwonimy do Ciebie w celu umówienia dogodnego terminu wizyty lub zabiegu.

Podobne wpisy

Newsletter

Bądź na bieżąco z ofertami specjalnymi i wpisami na blogu – zostaw kontakt

Subscription Form
Scroll to Top

Zostańmy w kontakcie

Newsletter

Bądź na bieżąco z promocjami i ofertami specjalnymi.

Subscription Form 2