Zabiegi z użyciem osocza bogato-płytkowego należą do zabiegów biorewitalizujących, czyli odbudowujących, odświeżających i niwelujących oznaki starzenia.
Preparat osocza, który stosowany jest do iniekcji, uzyskiwany jest z własnej krwi pacjenta co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo oraz biokompatybilność z własnym organizmem.
Zabiegi z osoczem bogato-płytkowym mają udowodnioną skuteczność w zakresie poprawy jakości skóry oraz wypłycania zmarszczek. Należy zaznaczyć, że efekty nie są natychmiastowe, ale za to czas ich utrzymywania się jest dłuższy. Aby uzyskać satysfakcjonujący dla lekarza oraz pacjenta efekt potrzebne jest zastosowanie całego programu terapeutycznego, uwzględniającego np. zabiegi przypominające 1-2 x w roku. Z pewnością wykonanie 1 zabiegu nie da spektakularnych i długotrwałych rezultatów. Zaleca się wykonanie 2-3 zabiegów w odstępach miesięcznych.
Metoda cieszy się coraz większą popularnością, a do jej stosowania przyznaje się coraz więcej celebrytów.
Jak to działa
Płytki krwi, nazywane także trombocytami uczestniczą w procesie krzepnięcia, ich funkcją jest hamowanie nadmiernego krwawienia, ale są także kluczowym elementem odpowiadającym za procesy regeneracji tkanek.
Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym stały się tak cenne dla zabiegów anty-aging. W swoim składzie płytki krwi zawierają szereg czynników wzrostu, które stymulują proliferację oraz różnicowanie keratynocytów- komórek naskórka, pobudzają procesy mikrokrążenia poprzez tworzenie nowych naczyń oraz pobudzają syntezę kolagenu przez fibroblasty. W efekcie wszystkie te procesy przyczyniają się do regeneracji komórek skóry, która staje się gładsza, poprawia się jej elastyczność, napięcie oraz ulegają korekcji drobne zmarszczki. Koloryt ulega ujednoliceniu, a płytkie blizny/nierówności skóry znikają.
Dla kogo przeznaczone jest osocze bogatopłytkowe
- Dla pacjentów wymagających rewitalizacji skóry twarzy, szyi, dekoltu.
- Dla pacjentów poszukujących naturalnych metod walki z czasem, którzy chcą korzystać z preparatów biokompatybilnych z własnym organizmem (własnymi tkankami).
- Dla pacjentów których skóra wymaga silnego nawilżenia, np. po przebytej kuracji izotetynoiną
Przeciwwskazania
- Ciąża i laktacja;
- Choroby krwi oraz nowotwory;
- Leczenie lekami przeciwkrzepliwymi.
Jak wygląda zabieg
Skóra poddawana zabiegowi zostaje znieczulona miejscowa kremem Emla. Lekarz pobiera krew (ok.15ml), która następnie jest odwirowywana. Następnie metodą mezoterapii podaje osocze. Zabieg jest umiarkowanie bolesny, łącznie trwa około 45 minut.
Postępowanie po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona oraz widoczne są na niej ślady po drobnych wkłuciach, mogą być widoczne do 72 godzin po zabiegu. Do pielęgnacji należy stosować delikatne płyny micelarne oraz kremy nawilżające. Do 7 dni po zabiegu nie należy korzystać z sauny oraz basenów. Można korzystać z innych zajęć sportowych.