Rozstępy to jedne z najczęściej występujących zmian skórnych, są rodzajem blizny, występują u 70% dziewcząt oraz 40% chłopców w okresie dojrzewania, występują u prawie 90% kobiet ciężarnych. Dzięki zabiegom medycyny estetycznej oraz niedopuszczenia do wahań masy ciała można spowodować, że będą one niewidoczne, jednak niestety nigdy nie znikną one całkowicie.
Rozstępy to wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry przebiegające równolegle. W ich obrębie skóra pozbawiona jest przydatków: mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych. W pierwszej fazie, która trwa od pojawienia się rozstępu do około 6 miesięcy, którą nazywamy fazą zapalną, rozstępy są czerwone, lekko wyniosłe i wtedy też rozpoczęcie terapii daje najlepsze i najszybsze efekty. W późniejszym okresie rozstępy mają barwę porcelanowo-białą oraz zanikową strukturę. Podjęcie leczenia w tej fazie wymaga większej cierpliwości ze strony zarówno pacjenta i lekarza. Należy wyraźnie zaznaczyć, że medycyna nie znalazła metody na zupełne zlikwidowanie rozstępu. Należy dobrać takie metody terapeutyczne, które pozwolą maksymalnie ograniczyć ich widoczność. Lekarz zaproponuje plan terapeutyczny, który będzie obejmował różne metody zabiegowe, efektywny proces terapeutyczny może trwać nawet 1 rok.
Metody walki z rozstępami
Do najlepszych metod walki z trudnym problemem rozstępów należą:
- Laser frakcyjny CO2
- Mezoterapia igłowa
- Peelingi chemiczne
Każda z powyższych metod ma za zadanie przebudowanie strukturalne rozstępu.
Laser frakcyjny na rozstępy
Lasery zmieniły oblicze medycyny, także jeżeli chodzi o leczenie rozstępów. Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego CO2 jest zabiegiem, który przynosi największe korzyści. Wytwarzane przez wiązkę lasera mikrokolumny uszkodzeń oraz naprzemiennie skóry zdrowej, rozpoczynają intensywny proces naprawy skóry, zapewniając jednocześnie najlepszą przebudowę rozstępu. Proces przebudowy trwa do 6 miesięcy po zabiegu. Po zabiegu rozstępy stają się płytsze oraz węższe, natomiast w pierwszych tygodniach po zabiegu mogą być przejściowo bardziej czerwone, co spowodowane jest ich lepszym ukrwieniem.
Zabieg jest umiarkowanie bolesny, możliwe jest znieczulenie miejscowe kremem Emla. Po zabiegu bezwzględnie obowiązuje zakaz opalania do 3 miesięcy po zabiegu. Kolejny zabieg może być wykonany po upływie minimum 6 tygodni.
Mezoterapia na rozstępy
Plinest Body- preparat medyczny zawierający w swoim składzie polinukleotydy. Ich dostarczenie do skóry o zaburzonej architektonice sprzyja odbudowie i metabolizmowi fibroblastów.
Wskazania do podania preparatu:
- Przywracanie napięcia i elastyczności skórze
- Rozstępy
- Wiotkość skóry po odchudzaniu i porodzie.
Preparat może być podawany w brzuch, piersi, pośladki, uda i ramiona. Zabieg z użyciem Plinest Body w terapii rozstępów jest elementem protokołu zabiegowego jaki ustali lekarz w trakcie konsultacji, ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie.
Peelingi chemiczne w leczeniu rozstępów
Zastosowanie mocnych peelingów chemicznych w leczeniu rozstępów stanowi element procesu leczniczego. Często jest to pierwszy zabieg przygotowujący do kolejnych etapów leczenia. Peelingi stosowane do leczenia rozstępów są oparte głównie na kwasie trójchlorooctowym (TCA).
Nowością w terapii jest zabieg PRX-T33. Często stosowany w technikach łączonych, np. przed zabiegiem lasera frakcyjnego.
Postępowanie po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona oraz widoczne są na niej ślady po drobnych wkłuciach, mogą być widoczne do 72 godzin po zabiegu. Do pielęgnacji należy stosować delikatne płyny micelarne oraz kremy nawilżające. Do 7 dni po zabiegu nie należy korzystać z sauny oraz basenów. Można korzystać z innych zajęć sportowych.